czwartek, 2 października 2014

Starożytny Egipt i jej ustrój polityczny

Ustrój polityczny Egiptu


Faraon

Faraon był władcą starożytnego Egiptu sprawował władzę absolutną, opiekował się wszystkimi mieszkańcami. Był najwyższym władcą oraz najważniejszym z kapłanów. Jego słowo było uważane za prawo. Faraon pełnił też funkcję najwyższego sędziego oraz wodza armii. Rozpoczynał wojny,oraz zawierał przymierza i pokoje.



Kapłani

Jako drudzy w piramidzie społeczeństwa Egipskiego nie pełnili tylko funkcji religijnych zarządzali oni również wielkimi majątkami, które należały do świątyń. Prowadzili bardzo zaawansowane badania naukowe jak na tamte czasy. Kapłani mieli bardzo duży wpływ na politykę, oraz rządzenie państwem.


Urzędnicy

 Urzędnicy egipscy byli wykształceni. Posiadali umiejętność pisania i liczenia jak na tamte czasy była to bardzo rzadka umiejętność. Jednym z urzędników Egipskich był wezyr. Wezyr był pomocnikiem faraona.


Żołnierze

Byli rekrutowani spośród egipskich chłopów. Czasami faraon wynajmował również wojowników z sąsiednich krajów. Podstawę egipskiej armii stanowiła piechota.



Chłopi

Chłopi stanowili najliczniejszą grupę społeczną w całym Egipcie. Zajmowali się głównie uprawą ziemi dzierżawionej od faraona. W przerwach od prac polowych byli zatrudniani jako robotnicy do prac podczas wznoszenia olbrzymich budowlach.



Niewolnicy

Nie posiadali oni żadnych praw. Należeli do faraona, lub do bogatych Egipcjan. Zazwyczaj zostawali jeńcami wziętymi do niewoli przez armię. Byli darmową siłą roboczą do wznoszenia potężnych budowli, między innymi piramid.

Wykonał Jakub Gezela
Wykorzystane źródła informacji ze strony: http://pl.historia.wikia.com/wiki/Historia_Wiki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz