piątek, 10 października 2014

Pozycje ekonomiczne w Starożytnym Egipcie i państwach na terenie dawnej Mezopotamii

 Pozycje  ekonomiczne 


Egipt


                   

Tak wyglądał podział, społeczeństwa w Starożytnym Egipcie. W dzisiejszych czasach, oczywiście, już nie ma faraona, kapłanów lub niewolników. Każda warstwa społeczna ma własne prace i obowiązki.


Kiedyś to niewolnicy budowali wszelkie budowle (świątyń, pałaców oraz piramid), pracowali w kamieniołomach i służyli w domach zamożnych Egipcjan. Byli podstawową siłą roboczą. Teraz zajmują się tym robotnicy, górnicy i inni. Nie mieli oni rodzin, majątku ani własnego domu.


Dawniej chłopi uprawiali pola, zbierali plony, dbali o utrzymanie systemu irygacyjnego w dobrym stanie. Uprawiali oni ziemię, która należała  do króla. Dlatego nie zatrzymywali wszystkich zbiorów dla siebie, ale musieli oddawać ich część jako podatek. Czasami pracowali przy budowie piramid. Bez nich mieszkańcy Egiptu nie mieli by pożywienia. Bardzo przyczyniali się do gospodarki w państwie. Dziś rolnicy, też uprawiają ziemię, ale nie oddają plonów, tylko oddają pieniądze zebranie ze sprzedaży zbiorów. Posiadali oni ziemię do której byli dziedzicznie przywiązani, ale i tak należała ona do króla. Mieli oni też rodziny i domostwa, i majątek.


Kupcy handlowali towarami, które były wytwarzane w Egipcie przez rzemieślników oraz tymi które były sprowadzane z innych krajów. To oni sprzedawali żywność, przedmioty codziennego użytku, ubrania i różne akcesoria. W dzisiejszych czasach to sprzedawcy zachęcają przechodniów do kupna różnych rzeczy. Miali oni własne stragany, majątek, rodziny i domy.


Rzemieślnicy pracowali w swoich warsztatach, wytwarzając towary potrzebne społeczeństwu. Zajmowali się m.in. garncarstwem, tkactwem, wytwarzaniem biżuterii, narzędzi itp. Współcześnie różne wyroby produkowane są przez firmy produkcyjne i ich pracowników. Posiadali własne warsztaty, rodziny, majątek i domy.


Powyższe grupy utrzymywały wyższe warstwy ze swojej ciężkiej pracy. Oto wykonywane przez elitę. 


Żołnierze utrzymywali porządek w państwie, brali udział w wyprawach wojennych, bronili państwo przed najeźdźcami. Dzięki niemu Egipt mógł bronić się przed innymi państwami. W dzisiejszych czasach zajmuje się tym wojsko.


Kapłani opiekowali się świątyniami, odmawiali modlitwy i składali bogom ofiary. Byli ludźmi wykształconymi. Zajmowali się prowadzeniem szkół, wielu z nich miało wiedzę z zakresu medycyny, matematyki i astronomii. Egipcjanie uważali niekiedy, że jeśli nie składano by ofiar bogowie byli by źli się przez to i zaczęli by zsyłać nieszczęścia na państwo i mieszkańców. W dzisiejszych czasach można by uznać ich za księży.


Urzędnicy rządzili w imieniu faraona. Zbierali podatki, nadzorowali prace budowlane, np. budowę piramid lub kanałów. Umieli pisać i liczyć, byli oni bardzo ważni wszędzie gdzie prowadzono jakieś rachunki. 


Wezyr był zaufanym doradcą faraona i najwyższym urzędnikiem. Nadzorował armię i pilnował porządku w państwie. Był odpowiednikiem dzisiejszego zastępcy prezydenta.


Faraon stał na szczycie hierarchii społecznej. Był to władca despotyczny. Uważano go za syna boga Re, który ma też ziemskiego przodka. Poddani byli mu wierni, i miał na swoje rozkazy tysiące ludzi. Cały Egipt należał do niego. Faraon ustanawiał prawo, ale sam nie musiał go przestrzegać. Można go porównać do prezydenta kraju.


Egipt pełnił bardzo ważną rolę ekonomiczną z uwagi na dostawy zbóż do innych państw. Dzięki niemu inne kraje mogły wyrabiać z niego pożywienie.


Mezopotamia


                                 




Obraz powyżej pokazuje jak wyglądał system społeczny w Mezopotamii. W przeciwieństwie do władzy w Starożytnym Egipcie, w państwie rządził król. To jako jedyne, dzieliło te dwa społeczeństwa w warstwach społecznych.


Najniższą warstwę społeczną stanowili niewolnicy, którzy byli pozbawieni wszelkich praw.  Najczęściej pracowali w domach zamożnych ludzi,  wykonywali różne polecenia monarchy i pomagali przy budowach. Niewolnice zatrudniano głównie w należących do świątyń zakładach i warsztatach, w których zajmowano się przędzeniem i tkaniem.



Najliczniejszą, zaś grupę stanowili chłopi. Zajmowali się oni głównie uprawą pól, hodowlą bydła. Musieli oddawać część swoich plonów, za posiadaną ziemię. Naprawiali oni kanały i pomagali przy budowach. Posiadali własne domy, pola i bydła, rodzinę i majątek.


Rzemieślnicy wykonywali przedmioty, które były bardzo potrzebne, ale wytwarzali też biżuterię. Tworzyli broń, odzież i inne rzeczy potrzebne bardziej i mniej społeczeństwu. Budowali także łodzie i tratwy, które umożliwiały podróże morskie. Wyrabiali też naczynia ceramiczne. W swoich warsztatach wykonywali różne wyroby. Posiadali własne domy, rodziny i majątek.


Handlem zajmowali się kupcy. Był on najbardziej rozwiniętym zajęciem.  Wyruszali do innych krajów, oferując im  mezopotamskie tkaniny, biżuterię, broń i jadzenie. W zamian otrzymywali potrzebne im towary. Ale najbardziej potrzebowali surowców, jak drewno, złoto czy rudy metali. Tych surowców brakowało w Międzyrzeczu. Kupcy mieli w dobytku domy, stragany, rodziny i część dochodów ze sprzedaży.

Urzędnicy byli tak samo ważni jak kapłani. Pomagali rządzić w mieście-państwie. Załatwiali mniej ważne sprawy. Mieli oni domostwa, rodziny i majątek.


Szczególne miejsce zajmowali kapłani. Byli oni uważani za pośredników w kontaktach z bóstwem. Organizowali oni m.in. prace polowe, budowę świątyń. Kapłani zostawali królami.Posiadali to co urzędnicy, ale mieli większy majątek.


Na czele monarchii stali królowie-kapłani.  Zrządzali oni państwem. Załatwiali wszystkie ważne sprawy państwowe.  Rządzili oni też w okresach pokoju. Król był zawsze namiestkiem głównego boga miasta, rządził w jego imieniu, sprawując funkcje administracyjne, sądownicze, wojskowe i kapłańskie. Był najważniejszą osobą w mieście-państwie. Miał własny pałac, skarbiec i poddanych.


Mezopotamia dostarczała innym państwom jedzenie, odzież i broń. Ona też pełniła ważną rolę ekonomiczną, ale trochę miej ważną od Egiptu.

Podobnie jak w Egipcie, warstwy społeczne w dawnej Mezopotamii mają swoich dzisiejszych odpowiedników.

Źródła :

  • historia.pgi.pl
  • wikipedia.org
  • sciaga.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz