środa, 15 października 2014

Konflikty w Egipcie i państwach na terenie dawnej Mezopotami.



Czym jest Mezopotamia ? 
Mapa Mezopotami.

Mezopotamia jest obszarem położonym pomiędzy Eufratem a Tygrysem.
Nazwa Mezopotami wywodzi się z j.greckiego (mesos – znajdujący się pomiędzy potamos – rzeka) Polskim odpowiednikiem tego słowa jest więc „międzyrzecze” . Wbrew nazwie jednak, historyczna Mezopotamia nie obejmowała tylko terenu położonego dokładnie między rzekami, ale całe ich dorzecza.
Mezopotamia pokrywała się z obszarem obecnej północnej Syrii, południowo-wschodniej Turcji, całego Iraku i przygranicznych, zachodnich rubieży Iranu. Teren ten był bardzo zróżnicowany pod względem ukształtowania terenu i klimatu. Różnice geograficzne miały wpływ na tryb życia zamieszkujących go ludzi – stąd każdy z obszarów Mezopotamii odznaczał się pewną specyfiką i inaczej przebiegała historia każdego z nich.


Czym jest Egipt ?

W 3000r.pne.Egipt Górny i Dolny został złączony przez Menesa w jedno państwo wtedy też została ustanowiona pierwsza stolica w Memfis.
Ustrój polityczny w Egipcie (2012-2014)  obejmuje okres porewolucyjny w Egipcie, w dalszym ciągu charakteryzujący się antyrządowymi protestami o charakterze politycznym. Początkowo demonstranci wyrażali swój sprzeciw przeciwko władzy prezydenta Muhammada Mursiego, wyniesionego na fali egipskiej rewolucji w trakcie Arabskiej Wiosny, oraz rządom islamistów, którzy przyjęli kontrowersyjny projekt konstytucji.










Ustrój polityczny Egiptu.



Zgodnie z konstytucją z 1971 r., zmodyfikowaną w roku 1980, ustrojem politycznym Egiptu jest republiką prezydencką z systemem wielopartyjnym.
Głową państwa jest prezydent. Jego kandydaturę wysuwa Zgromadzenie Ludowe (parlament), a zatwierdzają obywatele na 6-letnią kadencję w głosowaniu powszechnym. Liczba kadencji jest nieograniczona, a prezydent ma szerokie uprawnienia w zakresie władzy wykonawczej i ustawodawczej. Mianuje jednego lub więcej wiceprezydentów, premiera, Radę Ministrów i 1/3 składu Rady Konsultatywnej (organ doradczy). Zgromadzenie Ludowe (o 5-letniej kadencji) składa się z 454 członków, z tego 444 nominowanych w wyborach powszechnych, a 10 mianowanych przez głowę państwa.

Kryzys polityczny w Egipcie.



Plik:Tahrir Square on Novemeber 27 2012 (Evening).jpg
Protesty na placu Tahir 27.Listopad 2012
Mursi ostatecznie został obalony 3 lipca 2013 w wyniku wojskowego zamachu stanu. Skutkiem tego było uchylenie konstytucji z 25 grudnia 2012 oraz przejęcie władzy przez juntę wojskową, która jako tymczasowego prezydenta obsadziła Adliego Mansura. Okres ten charakteryzował się chaosem w państwie, otwartym konfliktem między zwolennikami i przeciwnikami obalonego Muhammada Mursiego oraz Bractwa Muzułmańskiego. Doprowadziło to m.in. do masakry w Kairze i przemocy w całym kraju oraz represjami wobec członków Bractwa Muzułmańskiego, które uznano za organizację terrorystyczną.
W 2012r. w Egipcie odbyły się pierwszę wolne wybory prezydenckie.

Konflikty na terenie starożytnej Mezopotamii.

Wojna iracko-irańska        
Zwana również Narzuconą wojną i Świętą obroną (w Iranie), Al-Kadisijją Saddama (w Iraku) oraz Pierwszą wojną w zatoce, wojna między Irakiem i Iranem w okresie od 22 września 1980 do 20 sierpnia 1988.
Wojnę rozpoczął Irak atakiem w rejonie podzielonego w 1975 Szatt al-Arab – wspólnego ujścia Tygrysu i Eufratu. Wojska irackie wdarły się w głąb Iranu, ale szybko zostały wyparte, gdy Irańczycy przeszli do kontrataku. W wyniku równowagi sił ustaliła się 480-kilometrowa linia frontu, a działania miały charakter wojny pozycyjnej. Korzystając z zaangażowania Iraku w wojnę z Iranem i otrzymując wsparcie od Teheranu,Kurdowie irakijscy (w większości sunnicci) wywołali w połowie lat 80. kolejne powstanie. Jednak wobec zawarcia rozejmu z Iranem, Saddam Husajn skierował znaczne siły przeciwko Kurdom (operacja Anfal). Irakijczycy stosowali na masową skalę broń chemiczną (głównie iperyt siarkowy i tabun), również przeciwko buntującym się Kurdom. W 1988 wojnę przerwano, podpisując w sierpniu zawieszenie broni w oparciu o zasadę status quo ante bellum.

Konflikt izraelsko-arabski
Plik:Arab Israeli Conflict 6.png
Obejmuje okres ponad pół wieku politycznych napięć i jawnych niechęci pomiędzy Arabami a Żydami na Bliskim Wschodzie. Swoimi przyczynami wybiega on na dużo wcześniej przed powstaniem państwa Izrael (14 maja 1948) do czasu utworzenia ruchu syjonistycznego, którego celem działania było stworzenie państwa żydowskiego w tak zwanej Ziemi Izraela.
Konflikt izraelsko-arabski ma charakter etniczny, religijny i terytorialny. Niektórzy uważają ten konflikt za część wielkiego starcia cywilizacji pomiędzy Zachodem a Arabami i światem islamu. Inni uważają, że religijny wymiar jest zupełnie nowym aspektem tego konfliktu.

Źródła
  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Ustr%C3%B3j_polityczny_Egiptu
  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Kryzys_polityczny_w_Egipcie_(2012-2014)
  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Konflikt_izraelsko-arabski
  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Arab_Israeli_Conflict_6.png
  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_iracko-ira%C5%84ska
  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Egipt
  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Mezopotamia
  • https://www.google.pl/search?q=mezopotamia&safe=off&espv=2&biw=1440&bih=756&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=J6A-VOCMDMfyPPDogMgP&ved=0CAYQ_AUoAQ




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz